Rocklina.cz - Report k akci Shoot The Girl First (fra) ze dne 12.08.2012 napsaný uživatelem karvak

Report k akci Shoot The Girl First (fra) ze dne 12.08.2012 napsaný uživatelem karvak

Na tento koncert jsem nastoupil bezprostředně po festivalovém hýření a tedy poněkud zmožen, což však nijak zvlášť neubíralo ze zvědavosti na mě zcela neznámá hudební tělesa. Když jsem dorazil, nad pódiem již visela plachetka první z kapel, která zůstala na místě až do konce večera, a před pódiem postávala na letní nedělní večer docela slušná parta fanoušků.
Kolem osmé hodiny otevřela tento hudební večer pražská kapela APOSESPIS ve složení: pacient se zkušeným zdravotním personálem. Tradičně předvedli vystoupení vizuálně i hudebně na úrovni a nechyběl ani obvyklý psychotický projev. Koncert zakončili našláplou palbičkou s volnějšími mezihrami někdy před devátou.

Druhou předkapelou byla německá kapela INWARD EFFECT, jejichž styl bych označil jako standardní deathcore. Zahráli v klasické pětičlenné sestavě ve dvou kytarách a se sólo vokalistou. Frontman v triku s ne zcela typickým symbolem pro tento žánr (velkým bílým obráceným křížem), vládl standardním growlem, který čas od času prostřídával též nějakým tím screamem. Z jejich výbavy se mi i s odstupem jasně vybavuje bílá kytara s tekoucí krví.
Koncert začali společně zády k přítomnému publiku za elektronického intra proloženého hlubokým vyprávěcím hlasem, po čemž následoval divoký growl a blastová sypačka.
Pod pódiem to záhy rozjeli dva pogovači, a nedlouho po nich slezl kytarista z pódia a čelem ke kapele si zapogoval společně s nimi, což působilo uvolněně a zábavně, stejně jako když se později k sobě s kolegou postavili čelem a brnkali si navzájem akordy.
Asi v polovině koncertu nečekaně proběhla výměna kapelního bicmena za hostujícího bicmena a následovalo klávesové intro ze samplu. Hostující bicmen zahrál následně s kapelou jednu údernou pařbu a nutno poznamenat, že to rubal i sypal více než zdatně. Po odehrání této skladby s kolektivním halfbodybangem host odchází od bicích a jede se dál v základní sestavě. V jedné z dalších skladeb se pak najednou objevil druhý vokál, o němž jsem si nejdřív myslel, že je to z nahrávky, ale nakonec jsem zjistil, že mají za mixem u baru backvokalistu s mikrofonem. Konec tohoto koncertu přišel někdy před desátou.

Na závěr přišla na řadu hlavní kapela večera SHOOT THE GIRL FIRST z Francie. Jedná se o šestici v klasické nástrojové sestavě (bicí, basa, dvě kytary) obohacené o podbarvující klávesačku a maximálního sólo screamera vkládajícího sem tam do některých pasáží nějaký ten melovokál. Jak už jsem předeslal, s touto kapelou jsem se setkal poprvé, takže sestavu a další informace uvádím z důvěryhodných zdrojů: Nathan Mc Cloud – vokály, Félix Andreani – Kytara, backvokály a programování mašinek, Crystal – klávesy a backvokály, Math – Baskytara, Max – kytara, Adri – bicí a samply.
Jako žánr na svých stránkách uvádějí Electro Post Hardcore, což můžu po poslechu koncertu více méně potvrdit. Prostě hardcore metalcorová pařba s elektronickými motivy a to nejen na podbarvení, ale s celými pasážemi a vsuvkami znějícími jako repertoár z taneční párty. Všichni nebo většina z kapely byli mladší ročníky, což se samozřejmě nemálo projevilo na množství energie vložené do vystoupení. Jeli na max a bylo vidět, že si koncert náležitě užívají. Přítomní fanoušci se od nich dočkali nejednoho atmosférického intra, maximální energie a maximální společné synchropařby, přičemž nechyběly ani pasáže s komplikovanějším společným rytmizováním. Bicmen byl řádný rubač, klávesačka skákala za nástrojem jako čertík na gumičce, basmen prováděl efektní nástrojové zvedačky, stejně jako kytarista, který navíc se zvednutým nástrojem posiloval a to zejména v tanečních pasážích pouštěných ze samplů. V těchto pasážích pak také probíhaly společné skákací synchrotanečky.
Mezi přítomnými panovala příjemná atmosféra prosycená potleskem a ovacemi ze strany pozorně naslouchajících či pařivších jedinců. Našla se i dvojice fanoušků, která zasedla na zem a dala společnou pádlovačku. Dokladem maximálního nasazení pak byl na straně kapely především frontman, který by mohl směle kandidovat na titul Miss mokré tričko, protože vypadal jako když právě vylezl ze sprchy.
Na závěr proběhla i vytleskávačka tyou ’One more song’, což samozřejmě nezůstalo bez odezvy.
TOPlist