Rocklina.cz - Report k akci Circle Ii Circle (usa) ze dne 14.08.2012 napsaný uživatelem karvak

Report k akci Circle Ii Circle (usa) ze dne 14.08.2012 napsaný uživatelem karvak

Když jsem dorazil do Exitusu, na zadní straně pódia už byla přes celou zeď upevněna plachta Sebastien a bicí i s aparátem stály na svém místě. Účast na této akci byla více než dobrá, což by sice u takovéhoto headlinera nemělo být překvapením, ale kombinace typu menší klubovka-úterní večer i tak mohla mít na návštěvnost neblahý vliv.
Sotva jsem si stačil dát pivo, protože se začalo více méně na čas.
Hudební večer otevřeli pražští BLACK BULL. Nastoupili v tradiční čtyřčlenné sestavě se zpěvačkou vládnoucí procítěným vokálem proháněným do beden přes mikrofon bezdráťák a po dobu vyhrazenou pro první set dravě a s elánem drtili svůj klasický hard rock. Skladby předvedli údernější i šlapavější a postarali se tak o příjemné naladění fanoušků pro hlavní kapelu, na kterou se sami těšili. Měrou nemalou je v tom podpořili i jejich skalní fanoušci v merchových trikách.
Jako druhá předkapela vystoupili pardubickobrněnští SEBASTIEN, kteří se právě vrátili z koncertování v Německu a Holandsku. Tato čtyřka s backvokalizujícícm kytaristou a basmenem, předvedla set melodicko powermetalových skladeb ve kterých se tam objevovaly klávesy ze samplu. Společně nastoupili zvesela a s elánem a stejně jako jejich předchůdci vyjádřili natěšenost na Circle, ke které se přítomní fanoušci nadšeně přihlásili. Nakonec se rozloučili ukláněčkou do závěrečného outra.
Třetí a poslední v pořadí nastoupil před novou backplachtu s magickým kruhem headliner večera – americká kapela CIRCLE II CIRCLE vzniknuvší v roce 2001. Na pódiu jsem jich napočítal šest (klasická šestka se dvěma kytarami a klávesami), ale když jsem se později poohlížel po oficiální sestavě na webových stránkách kapely, nalezl jsem na jednom webu pětici a na dalších dvou čtveřici, přičemž na seznamu figurovala pokaždé úplně jiná jména. Spokojme se tedy s tím, že se jedná o těleso kolem Zaka Stevense na vokálu a Mitche Stewarta za basou. Na svém kontě mají pět desek.
Po intru, kdy každý obvykle očekává řádný nátěr, začali překvapivě pohodovkou. Frontman přivítal přítomné slovy ’Welcome to the show’ a po té plynule přešli do řízné šlapárny. Zdroje uvádějí u Circle za žánr progresivní heavy metal nebo progresivní power metal, zařadit se to ale dá jen těžko, a musím říct, že něco podobného jsem asi ještě neslyšel. Hudebně jsou jejich skladby dosti zvláštní a v rámci žánru ne zcela typické. Vyjádřeno jedním slovem – atmosférické. Od začátku až do konce koncertu byla z Circle cítit radost ze hry, sloky mají většinou hrané na španělku s podkladem kláves, sem tam nějaké to zběsile nalaufované sólo. S backovokály čas od času vypomáhal basmen a klávesmen.
’Have you good time? Why fuckin not?’ zeptal se posléze frontman a rozjel vytleskávačku do rytmu španělky. Do našláplejší pasáže pak následovala hejovačka s nastavením mikrofonu do kotle.
V pauze pak proběhla obvyklá výzva ’kdo má pivo, připije’ a jelo se dál. Psát, že následovala volnější úderka s rytmizováním kláves by bylo zbytečné, protože většina skladeb tohoto večera by se dala označit jako ’volnější úderka’. Řízné, místy idilické, obecně s velmi zajímavou atmosférou.
Pak přišlo znovu ’Have you good time?’, a rozjela se další skladba načež zpěvák překvapivě slezl z pódia a odešel pryč. Zbytek kapely pak odehrál skladbu bez něj. Po skončení této instrumentálky se prodral zpět davem, před pódiem si přihnul z flašky, zahrozil na kolegy a vrátil se mezi ně, aby odzpíval ploužáček s piánem ve slokách. Při začátku další skladby si odskočím za účelem odčerpání přebytečných tekutin a koho to na schodech nepotkám – opět zpěváka. Po návratu do sálu jsem zjistil, že právě hraná skladba je rovněž instrumentální.
Následovalo poděkování kapele Sebastien, s tím, že jsou to správní chlapíci, a nedlouho po té pochvala trička jednoho z fandů v první řadě. Ten podal posléze zmíněný textil na pódium k bližšímu ohledání, čímž byl frontman Zak zjevně potěšen a zeptal se, jestli si tričko může nechat. Reakce byla sice kladná, Zak však tričko nakonec poctivě vrátil.
Na závěr koncertu pak proběhlo vytleskávání a kapele nebylo bez přídavku umožněno opustit pódium. Loučení pak proběhlo za nadšeného potlesku včetně ukláněčky, přičemž kdosi zvedl ceduli s jakýmsi nápisem (nepochybně lichotivým a oslavným), který se mi nepodařilo zjistit. Koncert byl pro mě zvláštní, atmosférický a odehrál se za příjemné přátelské atmosféry.
TOPlist