Rocklina.cz - Report k akci Metalgate Massacre - Semifinále ze dne 22.03.2014 napsaný uživatelem karvak

Report k akci Metalgate Massacre - Semifinále ze dne 22.03.2014 napsaný uživatelem karvak

Letošní metalgejtový masakr dostál dvou zásadních změn. Jednak se změnilo místo konání a to jak pro základní část, tak pro semifinále a finále, jednak byla zrušena divoká karta a spolu s diváky hlasovala porota i v základních kolech. Oproti loňsku, kdy se celá soutěž odehrávala v klubu Matrix (který byl posléze přejmenován a změnil provozovatele), proběhla základní kola soutěže v klubu Music City a semifinále se přesunula do většího prostoru Nová Chmelnice.
Účast na prvním semifinále byla velice dobrá a atmosféra skvělá; po celý soutěžní večer panovala pohoda a příjemná přátelská atmosféra. Již od začátku prvního setu byla plocha pod pódiem opticky zaplněná, což není úplně obvyklé, protože chození načas se v posledních letech příliš nenosí.

Jako první vystoupila kapela BREAK THE RULES z Prahy a to ve 20:00. Ihned se chytili skalní fandové vpředu a posléze se rozjela pařba a malý pitík. Co se kapely týče, jednalo se o energickou šestici s týpkem přes pady, notebook či rozličné efektové vsuvky a sólo vokalistou střídajícím scream s melovokály. K soustruhům nastoupili s mladickým elánem a vervou a předvedli postcore-metalcore s převládajícími melopasážemi na vokálu. Pro semifinále zvolili image s malůvkami kníru a dalších rozličností ve tváři, objevila se i jakási beranice. Set působil živelně, na pódiu to žilo a pod ním celkem také. Po té, co si půl parketu při jedné ze skladeb zaskákalo, zaznělo i příslušné ocenění ve stylu, že konečně došlo k rozhýbání lenivých pozadí zúčastněných.

Ve 20:50 přišla na řadu druhá kapela tohoto večera a to SELF DEFENCE, taktéž z Prahy. Po zhasnutí světel a atmosférickém intru nastoupila nejprve instrumentální čtveřice a na závěr zpěvačka, kterou stejně jako ostatní hned na úvod přivítala početná fanouškovská základna. Zpěvačka vládne silným ostrým hlasem a ve skladbách jí doprovází sólující kytarista, ať už backvokalizováním nebo nějakým tím řevem. Ve výkonu nezůstávají oproti svým předchůdcům pozadu a předvádějí výkon na úrovni semifinále. Parket je plný, účast početná, zaskotačit si posléze přišli nejen skalní fanoušci ale i univerzální posluchači. Kapela dohromady zařezává, sem tam proběhla i nějaká ta vrtule.

Jako třetí nastoupila ve 21:40 pětice s vokalizujícím kytaristou a živým klávesákem - DESIRE FOR SORROW z Českých Budějovic a to stylem příchod do intra, pozdrav a pořádná sypačka. Následovala blacková show, jak má být, a to jak instrumentálně tak vizuálně. Co se vizuální stránky týče, nešlo o nic kdovíjak okázalého - černé ošacení všech členů kapely a kontaktní čočky s decentním očním facepaintingem u frontmana. Kapela hrála se zápalem a na pódiu působila živě, skladby jsou veskrze vyšperkovány kolektivním headbangem. V rychlém sledu, bez zbytečných prodlev a příprav sjížděla jednu screamovou sypačku za druhou, přičemž atmosféru dokreslovaly živě hrané atmosférické klávesy. Pařičů pod pódiem postupně přibývá, místy se rozjíždí početný pit.

Na závěr ve 22:30 nastoupil opavský SKLEPMASTER – thrashovka s vokálním kytaristou. Frontman uvedl kapelu, úvod zakončil výzvou k pařbě a poté přišla úvodní palba. Čtveřice na pódiu působila o poznání jistěji a suverénněji než v základním kole, ve svém půlhodinovém setu prostě valila jednu thrashovou drbárnu za druhou, pěkně úderně a na hutném čitelném zvuku. Stejně jako jejich předchůdci zvolili černou image, frontman přidal navrch farářský límeček. V průběhu vystoupení jsme se mimo jiné dozvěděli, že kytarista chytil housera a jeho náhradník se za dva dny naučil celý set, což je nepochybně hodno ocenění. Na parketě nepřestávalo být živo, na chvíli proběhl i běhací pit, asi největší z celého večera.

Po jedenácté hodině pak přišlo na řadu vyhlášení výsledků a nechybělo ani tradiční rozhazování dárečků pro diváky. Výsledky tohoto prvního semifinále jsou následující: 1. místo – Desire For Sorrow (55 hlasů), 2. místo – Self Defence (42 hlasů), 3. místo – Break The Rules (36 hlasů), 4. místo – Sklepmaster (23 hlasů).
TOPlist