Rocklina.cz - Report k akci Epica (nld) ze dne 19.05.2012 napsaný uživatelem zonja

Report k akci Epica (nld) ze dne 19.05.2012 napsaný uživatelem zonja

Holandská symphonic gothic metalová kapela Epica se vrátila na česká pódia. A to hned ve dvojnásobném ataku. Páteční květnový večer patřil zlínskému klubu Masters of Rock Café a den na to pražskému KD Vltavská. Epica si na turné pro střední Evropu přizvala dvě předkapely, německé začínající kolegy Voices of Destiny, ale také stále populárnější formaci Xandria, která taktéž pochází z Německa. Těmito bandami podstoupili velký krok vpřed a výsledný koncert stál bez výjimky rozhodně za účast!
Navzdory semifinálovému utkání našich hokejistů na MS se již kolem půl osmé do pražského kulturního centra dostavila značná část fanoušků symphonic metalu. Pravda, že první předkapelu Voices of Destiny, shlédlo možná i kvůli deklarovanému začátku v osm hodin oproti skutečnému zahájení od půl osmé méně diváků, což rozhodně neznehodnotilo velice zdařilé vystoupení této mladé německé kapely, která má na svém kontě prozatím dvě alba, z nichž to poslední vyšlo jako novinka v lednu tohoto roku. Druhá deska této formace nese název Power Dive a právě se stejnojmennou písní zahájila kapela své půlhodinové představení. Symfonický hlas zpěvačky Maike Holzmann rozezvučel pražský sál za doprovodu čtyř členů kapely v čele s klávesistou Lucasem Palme, který podepřel svým dunivým deathovým hlasem zpěvaččin čistý vokál. Za výborný výkon třeba také zmínit bubeníka Sietze Erika, basáka Jense Hartwig a kytaristu Crhistophera Gutjahr. Energické vystoupení této kapelky navnadilo stále houstnoucí dav, který se pokyvoval v rytmu dalších písní z nového alba. Zazněly skladby My Separation, Dedication a The Untouchable. Na závěr přidala skupina i píseň z předešlého alba All Eyes On Me a za velice pozitivního potlesku uvolnila pódium pro přípravu další kapely. Podle ovací, které tato mladičká kapela sklidila, lze rozhodně soudit, že si našla mnoho nových příznivců, kteří se s ní velice rádi v brzké době opět shledají.
Xandria, druhá nám již však dobře známá kapela, kterou jsme měli možno vidět naposledy na loňském říjnovém minifestu Out Of The Dark, nedala příliš času na oddech. Své vystoupení zahájila hned hitovkou z nového alba Neverworld’s End, které spatřilo světlo světa letos koncem února. S hitovkou s názvem Valentine v minutě rozvášnila již téměř zaplněný sál. Následovaly další pecky z tohoto alba: Blood on My Hands, Euphoria, Cursed, Forevermore a The Lost Elysion. Zpěvačka Manuela Kraller, černovlasá diva s rudými prameny v bílých šatech, se zaryla do srdcí mnohých posluchačů svým hlasem, který jde ve šlépějích věhlasné Tarji Turunen. Ostatně také nové Xandriino album Neverworld’s End lze přirovnat ke starým dobrým Nightwish, alespoň dle mého názoru. Závěrem úžasně charismatického vystoupení této německé formace zazněly také dvě úvodní písně Ravenheart a India ze stejnojmenných alb z let 2004 a 2005. Co na závěr podotknout? Manuela Kraller, Marco Heubaum, Philip Restermeier, Nils Middelhauve a Gerit Lamm byli jste úžasní a publikum vám to bouřlivými ovacemi dalo jasně najevo. To se poštěstí málokteré předkapele….. Myslím, že i milé překvapení bylo na úsměvech členů Xandrie znát ;-)
Výborným představením předkapel se fanoušci řádně navnadili na zlatý hřeb večera. Se zjevnou nedočkavostí vzhlíželi k pódiu, které k úžasu prvních řad nebylo ohraničené zábranami. O to srdečnější byl i následný kontakt s členy kapely. Výměna pozadí tematicky laděného k novému albu, jež vydala Epica na začátku března, výměna hudebního náčiní, sladěného stejnému tématu, vyladit detaily, nazvučit a může se začít.
Trocha kouře… potemnělo… volání davu Epica sílí…. první tóny intra v podání skladby Karma z nového alba s názvem Requiem for the Indifferent se linou z reproduktorů…. blesková světla…. přicházejí…. klávesista Coen Janssen…. potlesk, ovace…. bubeník Ariën Van Weesenbeek…. jásot…. kytaristé Isaac Delahaye a Mark Jansen, babaskytarista Rob van der Loo…. a…. kráska medových vlasů, zvučného hlasu, pro mnohé bohyně metalu Simone Simons…. to již dav více než jásal. Diva v tmavých šatkách s okovaným poprsím ukázala, co v ní vězí již při následující novince Monopoly on Truth. Kromě andělského hlasu předváděla svůj ďábelský um s točením dlouhých plavých vlasů v kytarových sólech, k čemuž se přidávalo stále více fanoušků. Souhra tónů a světelných efektů celou show jen podtrhovala. Pak šlo již vše v jednom varu. Skladby starších alb doplňovaly ty nové a tak sled písní ukázal to nejlepší v téměř desetileté éře Epicy. Skladbu Sensorium z prvního alba The Phantom Agony vystřídaly novinky Internal Warfare a Serenade of Self-Destruction, následovala Sancta Terra. Začátek písně Delirium z letošního alba na pobízení Simone broukali i samotní fanoušci. A vůbec komunikace kapely vůči publiku byla více než přátelská. A tak zněly další a další hity, jeden za druhým… Blank Infinity, The Obsessive Devotion, úžasná skladba Storm the Sorrow, nechyběla ani neodpustitelná The Phantom Agony.
Avšak již nastal čas na pauzu, bouřlivý potlesk však nedal kapele příliš vydechnout, přídavky na sebe tedy nenechaly dlouho čekat. Tak ještě poslední tři skladby. První z nich zazněla pohádková píseň Cry for the Moon s magickým nástupem, dále pak Unleashed z předchozího alba Design of Universe a jako již se stalo tradicí, celý koncert uzavřela píseň Consign to Oblivion ze stejnojmenného alba z roku 2005. Následovaly dlouhé ovace a potlesk, během nichž obdržela kapela českou vlajku s nápisem: Come back soon od českého fanklubu. Myslím, že mluvila z duše většiny z nás….
TOPlist