Rocklina.cz - Report k akci Nightwish Revival Praha & Rock Chamber Orchestra ze dne 03.03.2012 napsaný uživatelem karvak

Report k akci Nightwish Revival Praha & Rock Chamber Orchestra ze dne 03.03.2012 napsaný uživatelem karvak

Návštěva klubu Sasazu pro mě byla premiérou, tyto prostory jsou prostě místem, kde bych běžně koncert tohoto typu a zaměření nečekal. Hlavní důvod byl však na první pohled zřejmý a to kapacita a pódium (cca 100 metrů čtverečních). Kam jinam by se dal naskládat orchestr v takto hojném počtu a navíc tak, aby zbyl dostatek místa pro kapelu.
Dle důvěryhodných zdrojů se tento koncert připravoval celých 6 měsíců a nutno říct, že všechno šlapalo skvěle. Na místo jsem dorazil o více než hodinu dříve a celé pódium už bylo připravené a nazvučené. Spousta stylových židlí, souprava bicích ze tří stran ohraničená deskami z plexiskla, mikrofony, odposlechy a komba, žádné zmatky na poslední chvíli, prostě všechno na svém místě - jen nastoupit a hrát. Veškeré dění tohoto večera bylo více než na úrovni; jednotlivé bloky ohlašoval uvaděč ve stylovém společenském ošacení, v průběhu koncertu probíhalo promítání na velké plátno a některé skladby byly vyšperkovány profesionálními pyroefekty.
Role předskokana se ujala metalová kapela Rimortis s mazácky zahraným power speedem, který melodičtěji zaměřené posluchače zahřál na těle i na duši. Na zadní straně velkého tanečního parketu pak měli přítomní možnost v jejich stánku zakoupit nějaký ten merch.
Po Rimortisech nastoupil Nightwish Revival Praha a samostatně odehrál skladby: ’Kinslayer’, ’Bless The Child’, ’Beauty and The Beast’, ’Over The Hills and Far Away’, ’Fantasmic’, ’Passion and The Opera’ a ’Wishmaster’. Ve dvou skladbách (jmenovitě Fantasmic) se připojila souborová příčnoflétnistka a vyšvihla flétnové pasáže jako na desce, jednou pak zazněly i živé housle a hlasivky k dílu přiložil také externí vokalista na místech s mužskými vokály.
A pak přišel na řadu orchestr. Jak už bylo řečeno – orchestr ne zrovna malý, 59 členů celkem, z toho 33 instrumentalistů a 25 sboristů. Pro znalce můžu ještě upřesnit složení (jak jinak než dle důvěryhodných zdrojů) a to 4x 1.housle, 4x 2.housle, 4x viola, 1x elektrické housle, 3x violoncello, 1(2) kontrabasy, 2x horna, 2x trumpeta, 3x trombón, 1x tuba, pikola, příčná flétna, hoboj, klarinet, fagot, 2x tympány, harfa a perkuse.
Orchestr zahrál nejdřív jako intro samostatně skladbu ’This is Berk’ z filmu Jak vycvičit draka. Po té nastoupili znovu Nightwish revival a společnými silami rozjeli skladby ’Dark Chest of Wonders’, ’Planet Hell’, ’All I Ask of You + Phantom of The Opera’, ’Poet and The Pendulum’, ’Ghost Love Score’ a ’Nemo’.
Každý z orchestru měl tentokrát svůj mikrofon, takže zvuk celého tělesa se velmi vydařil a výborně navozoval pocit monstróznosti. Fanoušci svými aplauzy vytvářeli skvělou atmosféru a bylo vidět, že i členové orchestru si tento koncert náležitě užívají.
Co se mě týče, ze zmíněných skladeb jsem napjatě očekával zejména skladbu ’Phantom of the Opera’, kterou jsem sice už slyšel mockrát, ale pokaždé mě znovu dostává svojí atmosférou a kontrastem jemných a bizarně znějících motivů. Musím říct, že mě v tomto podání rozhodně nezklamala - naživo a s orchestrem, to je prostě někde úplně jinde.
Po celou dobu vystoupení umocňovalo atmosféru promítání na velkou plochu za kapelou, přesněji keltské motivy a symboly, zamlžené či jinými efekty zkreslené záběry z pódia, animace tekoucích zelených znaků připomínajících Matrix a podobně. I předem inzerovaná fireshow byla skvělá - prskavky do gradací, ohně, zášlehy a výbuchy. Během koncertu jsem si nedělal poznámky, protože rozptylovat se nemístným datlováním do mobilu a kazit si tak zážitek by byla škoda, proto nedokážu říct, jaký pyroefekt přišel v kterém momentu které skladby, což by teď bylo jistě zajímavé zmínit.
Posledních dvou skladeb se navíc účastnil dýdžej (’The Last Ride Of The Day’ a ’Wish I Had An Angel’) a jela v nich z nahrávky základní sborová smyčka plus další efekty. K ní se pak postupně přidávaly sbory skutečné.
Koncert se pomalu chýlil ke konci, následovalo poděkování, trocha povídání o tom, jak tento projekt vznikl a kromě toho jsme se dozvěděli jednak, že tato akce byla hned dvojím absolventským koncertem a jednak, že bicmenův tatík shodou okolností slaví sedmdesátiny. Po velkém aplausu se rozloučil orchestr a po té, co postupně opustil pódium následoval přídavek zahraný samotnou kapelou.
Závěrem musím říct, že kdo tohoto večera nedorazil přišel o událost, která se hned tak nebude opakovat. Pro mě jedna z nejlepších akcí vůbec a na klubové scéně (dá-li se akci ještě říkat klubová) něco, co se jen tak nevidí, prostě zvukový a vizuální zážitek, který vás přinutí stát s otevřenou pusou a mlčky nasávat atmosféru.
TOPlist